خودرو های منطقه آزاد انزلی

معرفی و مشخصات خودروهای منطقه آزاد انزلی
و خودرو های خاص کشور

خودرو های منطقه آزاد انزلی

خودرو منطقه آزاد بخریم یا پلاک ملی ؟

خودرو منطقه آزاد بخریم یا پلاک ملی ؟
people6,139 نفرedit_calendar ۱۴۰۱/۰۲/۲۰

خودرو منطقه آزاد بخریم یا پلاک ملی ؟در این مقاله به این موضوعات می پردازیم :

خودرو منطقه آزاد بخریم یا پلاک ملی ؟از اواخر سال ۲۰۱۲ و اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی بود که ورود خودرو های با پلاک منطقه آزاد به استان گیلان رونق زیادی پیدا کرد. در اون سال ها قیمت دلار ۳۵۰۰ تومان بود و با توجه به اینکه بابت خودرو ها هزینه گمرکی تعلق نمیگرفت و با توجه به اینکه از هر برند خودرو سازی دنیا میشد خودرو وارد کرد خرید خودرو منطقه آزاد گزینه بسیار وسوسه انگیزی بود !


در اون زمان به خودرو های وارداتی پلاک ملی ۱۱۰ درصد هزینه گمرکی اضافه میشد و این رقم برای خودرو های وارد شده به منطقه آزاد ۱۰ درصد بود که اونم برای هزینه انتقال‌, سود شرکت وارد کننده و... بود و در نتیجه به عنوان مثال یک سانتافه اگه قیمت پلاک ملیش ۱۸۰ میلیون بود در منطقه آزاد همون سانتافه رو میشد با قیمت ۹۰ میلیون خرید !
و در نتیجه در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی علاوه بر برند های کره ای و ژاپنی و خودرو های اروپایی به تعداد زیادی شاهد ماشین های آمریکایی در استان بودیم از جمله فورد موستانگ و شورلت کامارو و جالب اینجاست بدونید در سال ۲۰۱۳ یعنی سال ۱۳۹۲ قیمت شورلت کامارو کانورتیبل صفر کیلومتر ۱۳۰ میلیون بود !!
از اواخر سال ۲۰۱۴ بود که ورود خودرو های آمریکایی و همچنین ورود خودرو های با حجم موتور ۲۵۰۰ به بالا ممنوع اعلام شد ولی همچنان برند های زیادی از جمله خودرو های ژاپنی, خودرو های اروپایی و به تعداد زیاد خودرو های کره ای وارد میشد و با توجه به قیمت نزدیکشون به خودرو های تولید داخل و تنوع برند به شدت گزینه وسوسه بر انگیزی بودن و خریدشون کاملا از هر جهت منطقی بود.


تا اینکه تا سال ۱۳۹۷ تحریم های ظالمانه علیه کشورمون اعمال شد و با بی تدبیری برخی از مسئولین وقت قیمت دلار به بالای ۱۰ هزار تومان افزایش یافت و خبر بد اینکه واردات خودرو به کشور کاملا ممنوع و قطع شد !
در نتیجه خودرو های منطقه آزاد قیمتشون بالا رفت و هم اکنون در خرداد ۱۴۰۱ که مشغول نگارش این مقاله هستم آخرین خودروهای وارد شده برای سال ۲۰۱۷ و تعداد محدودی هم برای ۲۰۱۸ هستن و بیشتر خودرو ها به قول گفته ها به خرج افتادن.
سوالی که اینجا مطرح میشه این هستش که در این برهه زمانی خرید خودرو های کارکرده پلاک منطقه به صرفه هست یا نه ؟!


خب اگه بخوام جواب پرسش بالا رو تو یک کلمه بدم در این برهه زمانی که خرداد ۱۴۰۱ هستش جواب خیر هستش که در ادامه دلایل رو بیان میکنم :
یکی از دلایل این هست که بیشتر خودرو های منطقه آزاد برای سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ هستن و الان ۷,۸ سال از عمرشون میگذره و گیریم که تو بهترین شرایط هم نگهداری شده باشن و مشکل فنی نداشته باشن ولی به هر حال یک سری موارد تعویضی برای خودرو هست که باید عوض بشه و با توجه به نبود نمایندگی در ایران مستلزم هزینه بیشتر هستش.
و دلیل بعدی که مهم ترین دلیل محسوب میشه اینه که فاصله قیمت خودرو های منطقه آزاد با قیمت نمونه پلاک ملی به شدت کم شده تا جایی که بعضی دوستان به شوخی میگن اگه همین طوری بره جلو قیمت خودرو های منطقه آزاد از پلاک ملی هم بالاتر میره !! به عنوان مثال یه سانتافه فول مدل ۲۰۱۵ پلاک ملی اگه ۱ میلیارد و پونصد باشه قیمت همین سانتافه تو منطقه آزاد تو شرایط منطقی باید ۷۵۰ باشه ولی الان میبینیم قیمت همین سانتافه رو چیزی بین ۱ میلیارد صد تا ۱ میلیارد دویست قیمت میزارن و در نتیجه منطقی اینه یه سانتافه پلاک ملی مدل ۲۰۱۳ خریداری کنیم تا یه سانتافه ۲۰۱۵ منطقه آزاد !!


دلیل دیگه که بسیار هم مهم هست اینه که دولت تصمیم به آزاد سازی واردات خودرو گرفته(البته تا خودرو ها تو کشور نیان نمیشه گفت صد در صد هستش) ولی در شرایطی که واردات آزاد بشه به طور مثال یه مزدا ۶ بیسیک ۲۰۲۲ صفر با قیمت ۲۰ هزار دلار چیزی حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون میشه(البته با دلار امروز که ۳۲ هزار تومان هستش) در حالی که الان یه مزدا ۶ مدل ۲۰۱۵ بیسیک با ۱۵۰ هزار کیلومتر کار رو ۷۰۰ میلیون قیمت میزارن !!
در نتیجه اگه واردات آزاد بشه قیمت خودرو های کارکرده منطقه آزاد صد در صد افت میکنه.


و در نهایت نتیجه گیری اینکه اگه واقعا عاشق ماشینی هستید که دیگه امکان وارد شدنش وجود نداره مثل ماشین های آمریکایی یا ماشین های با حجم موتور ۲۵۰۰ به بالا از نظر بنده کار منطقی ای نیستش مگر اینکه واقعا عاشق این خودرو ها باشید و البته مهم تر یه جیب پر پول برای خرید و هزینه های این خودرو ها داشته باشید و در مورد ماشین های کره ای و کلا رایج منطقه آزاد هم اگه خودرویی پیدا کردید که قیمتش نصف نمونه پلاک ملی باشه تو خریدش شک نکنید ولی اگه خودرویی دیدید که از نمونه پلاک ملی ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزون تر هستش خریدش به نظر بنده به صلاح نیستش !!
commentنظرات و سوالات مخاطبین سایت

شما می توانید در این قسمت علاوه بر نظر, سوالات خودرویی خود را مطرح کرده تا توسط مدیریت پاسخ داده شودثبت نظر شما

personMohammad Reza gharibi edit_calendar ۱۴۰۲/۱۰/۲۰

اگه بخوام از مناطق آزاد خودرو کره ایی یا ژاپنی خریداری کنم و در کرج و مناطق آزاد استفاده کنم ،( البته بیشتر در کرج ) میتونید راهنمایی بفرمایید..

personشهریار (مدیر) edit_calendar ۱۴۰۲/۱۰/۲۳

سلام
در حال حاضر فقط صحبت این هستش که تبدیل خودرو منطقه آزاد به پلاک ملی قرار هست آزاد بشه ولی هنوز هیچ جزییاتی در موردش گفته نشده، ایشالا با مشخص شدن شرایط به طور کامل اطلاع رسانی میشه

personali dehghanian edit_calendar ۱۴۰۲/۰۴/۱۴

الان که دیگه واقعا واردات یسری خودرو ها ازاد شده خرید خودروی کارکرده با پلاک منطقه ازاد ب صرفه تر هست یا نیست؟

personشهریار (مدیر) edit_calendar ۱۴۰۲/۰۴/۱۶

سلام
من همچنان نظرم به اینه که هنوز خرید خودرو منطقه آزاد به صرفه نیست
شما در نظر بگیر یه سانتافه 2014--2015 پلاک ملی الان چیزی بین 2200 نا 2900 هستش در حالیکه همون سانتافه با آپشن های کمتر با پلاک منطقه الان 2 میلیارد هستش!!
یا اینو در نظر بگیرید اگه واردات به منطقه آزاد بار بشه یه مزدا 6 نیمه فول 2023 صفر 30 هزار دلار هستش که قیمت حدودیش تو منطقه آزاد میشه میشه 1700 اینا در حالیکه الان مزدا 6 مدل 2015 بیسیک چیزی حدود 1500 هستش!!

personممد edit_calendar ۱۴۰۱/۱۱/۱۷

مقالت عالی بود پسر

personشهریار (مدیر) edit_calendar ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

سلام
ممنون, خوشحالم که براتون مفید بوده

personخانی edit_calendar ۱۴۰۱/۱۱/۱۷

آیا خرید خودرو پلاک اروندی با توجه به خبر تعویض پلاک منطقه ازاد به ملی کار درست ه یا نه خوب ، به طور مثال الان قیمت خودرو اروندی با ملی نصف ه اگه ملی بشه چقدر هزینه گمرکی و تبدیل میگیرن

personشهریار (مدیر) edit_calendar ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

سلام
هنوز هزینه گمرکی تبدیل خودرو های منطقه آزاد به پلاک ملی رو اعلام نکردن ولی من حدس میزنم بستگی به حجم موتور و برند بین 30 تا 70 درصد قیمت خودرو باشه
در ضمن آوردن خودرو های آمریکایی مثل کامارو یا موستانگ ممنوع هستش, ولی در کل فکر کنم به صرفه باشه

personحصاری هستم edit_calendar ۱۴۰۱/۱۰/۲۲

با سلام اقامن یک کپن برای خرید خودروگمرکی کپن بنیاد دارم به نظر شما میتونم یک ماشین خریداری کنم با بازاره خارج چقدتفاوت داره ممنون میشم راهنمایی کنید

personشهریار (مدیر) edit_calendar ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

سلام
اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم و امتیاز ورود یک دستگاه ماشین رو داشته باشید بهترین حالت اینه که حق امتیاز رو بین ۲٠٠ تا ۳٠٠ میلیون بفروشید، چون اگه بخواین خودتون وارد کنید دردسر و بلدیت میخواد

personبهمن edit_calendar ۱۴۰۱/۰۸/۲۸

خیلی مطالب خوبی گفتین
فقط اینکه هزینه تعویض پلاک اروندی به ملی چقد تخمین میزنن
مثال اگه یه سانتافه 2014قیمتشو گذاشتن390تومن تعویض پلاکش چقد میخوان

personشهریار (مدیر) edit_calendar ۱۴۰۱/۰۹/۰۱

سلام
خوشحالم که مطالب سایت براتون مفید بوده
در مورد سوالتون چون از منطقه آزاد انزلی نمیشه ملی کرد، اطلاعاتم صد در صد نیست ولی از اروند احتمال میدم 60 تا 70 درصد قیمت خودرو و یه سری عوارض در حد 5 میلیون باید هزینه کرد

personسعید edit_calendar ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

خیلی سایتتون خوبه، واقعا جای چنین سایتی تو منطقه آزاد انزلی خالی بود

personشهریار (مدیر) edit_calendar ۱۴۰۱/۰۹/۰۱

سلام
ممنون و نظر لطف شماست